Jak wielu z nas dobrze wie, kupić własne mieszkanie, a tym bardziej mieszkanie w Krakowie, nie jest łatwo. Wielu z nas zmuszonych jest więc do wynajęcia od kogoś innego mieszkania. To samo czeka wielu zakładających firmy bądź rozwijających je – czasem potrzeba więcej miejsca do pracy i z braku możliwości rozbudowy obiektu trzeba wynająć dodatkowy.
Nie jest czymś dziwnym popularność najmu mieszkań w naszym kraju. Weźmy za przykład Kraków. Nowe mieszkania tutaj są tak drogie, że finalnie wygląda to tak, iż sporą część mieszkań w Krakowie kupują od deweloperów, najlepiej tych sprawdzonych jak – http://www.salwator.com.pl/ – ludzie zamożni, pod inwestycję, a następnie wynajmują je osobom, których nie stać na własne cztery ściany. Strona, z którą wtedy podpisujemy umowę, aby mieć mieszkanie, w którym będziemy mieszkać, zwie się „wynajmującym”. Jak wiadomo, obie strony wszelkich umów maja swoje obowiązki – jakie są jego?
Co do obowiązków osób wynajmujących mieszkania, to przede wszystkim, co logiczne, wynajmujący jest zobowiązany wydać najemcy przedmiot umowy. Rozumiemy przez to udostępnienie mu określonych w umowie przedmiotów bądź przykładowo mieszkanie. Co ważne, musi ono być w ustalonej lokalizacji, czyli jak wybierzemy Kraków, to ma to być mieszkanie w Krakowie oraz być w stanie zgodnym z umową, w przeciwnym bądź razie najemca ma prawo do rozwiązania umowy bez terminu wypowiedzenia. Tak samo zobowiązany jest do utrzymywania go w takim samym stanie przez cały okres trwania tejże umowy.
Ważnym obowiązkiem z tym związanym jest dokonywanie napraw budynku jako całości – najemcy odpowiadają tylko za powierzchnię wynajętą, wszelkie naprawy związane np.: z dachem musi wykonać wynajmujący czyli najczęściej jego właściciel. W przypadku budynku, musi zapewnić sprawne działanie istniejących instalacji i urządzeń, czystość i porządek pomieszczeń używanych przez wielu różnych najemców oraz otoczenia.
Należy pamiętać też, że jeśli kończy się umowa najmu i najemca jej nie przedłuża, przed zawarciem jej z kimś innym istnieje obowiązek wymiany zużytych elementów wyposażenia. To wynajmujący ma wymienić podłogi, elementy ogrzewania, stolarkę okienną i drzwiową czy tynki na ścianach. Bieżąca konserwacja należy tymczasem do najemcy.