Dom

Obowiązki ciążące na wynajmującym mieszkanie

Jak wielu z nas dobrze wie, kupić własne mieszkanie, a tym bardziej mieszkanie w Krakowie, nie jest łatwo. Wielu z nas zmuszonych jest więc do wynajęcia od kogoś innego mieszkania. To samo czeka wielu zakładających firmy bądź rozwijających je – czasem potrzeba więcej miejsca do pracy i z braku możliwości rozbudowy obiektu trzeba wynająć dodatkowy.

Nie jest czymś dziwnym popularność najmu mieszkań w naszym kraju. Weźmy za przykład Kraków. Nowe mieszkania tutaj są tak drogie, że finalnie wygląda to tak, iż sporą część mieszkań w Krakowie kupują od deweloperów, najlepiej tych sprawdzonych jak – http://www.salwator.com.pl/ – ludzie zamożni, pod inwestycję, a następnie wynajmują je osobom, których nie stać na własne cztery ściany. Strona, z którą wtedy podpisujemy umowę, aby mieć mieszkanie, w którym będziemy mieszkać, zwie się „wynajmującym”. Jak wiadomo, obie strony wszelkich umów maja swoje obowiązki – jakie są jego?

mieszkania na wynajem zdominowaly krakow

Co do obowiązków osób wynajmujących mieszkania, to przede wszystkim, co logiczne, wynajmujący jest zobowiązany wydać najemcy przedmiot umowy. Rozumiemy przez to udostępnienie mu określonych w umowie przedmiotów bądź przykładowo mieszkanie. Co ważne, musi ono być w ustalonej lokalizacji, czyli jak wybierzemy Kraków, to ma to być mieszkanie w Krakowie oraz być w stanie zgodnym z umową, w przeciwnym bądź razie najemca ma prawo do rozwiązania umowy bez terminu wypowiedzenia. Tak samo zobowiązany jest do utrzymywania go w takim samym stanie przez cały okres trwania tejże umowy.

Ważnym obowiązkiem z tym związanym jest dokonywanie napraw budynku jako całości – najemcy odpowiadają tylko za powierzchnię wynajętą, wszelkie naprawy związane np.: z dachem musi wykonać wynajmujący czyli najczęściej jego właściciel. W przypadku budynku, musi zapewnić sprawne działanie istniejących instalacji i urządzeń, czystość i porządek pomieszczeń używanych przez wielu różnych najemców oraz otoczenia.

Należy pamiętać też, że jeśli kończy się umowa najmu i najemca jej nie przedłuża, przed zawarciem jej z kimś innym istnieje obowiązek wymiany zużytych elementów wyposażenia. To wynajmujący ma wymienić podłogi, elementy ogrzewania, stolarkę okienną i drzwiową czy tynki na ścianach. Bieżąca konserwacja należy tymczasem do najemcy.

Dodaj komentarz