Dom

Walka z ogniem-materiały budowlane

Żywioły to coś, co człowieka fascynuje, a jednocześnie przeraża. Niosące spustoszenia huragany, zalewające ogromne połacie lądu powodzie czy niepowstrzymane i nie do zatrzymania tsunami, to siły, z którym nie mamy szans się mierzyć. Jest także żywioł ognia, coś niezbędnego w życiu człowieka od zarania dziejów, niosący ciepło i kojarzony z domowym ogniskiem. Jednak może się wymknąć spod kontroli albo zostać spowodowany przez uderzenie pioruna.

Dlatego zastosowania wymagają, w wielu wypadkach przy budowie ludzkich osiedli materiały ogniotrwałe. To uznawane jest za priorytet i słusznie, ponieważ ludzkie życie jest najważniejsze. Jednak dużą wagę w tej sprawie przykłada się przy budowach wszelkich miejsc, gdzie ludzie przebywają, a nie tylko mieszkają. Fabryki, szkoły, miejsca użyteczności publicznej. Wszędzie, gdzie to możliwe, używa się materiałów takich, aby w wypadku nieszczęścia, ludzie mieli możliwość i czas na ewakuację.

Specjalistyczne budynki, w których pożar mógłby wywołać katastrofalne skutki w wypadku rozprzestrzenienia się, stosuje się dodatkowo beton ogniotrwały. Dotyczy to miejsc, gdzie składowane są niebezpieczne odpady, między innymi radioaktywne albo prowadzone są prace nad niebezpiecznymi materiałami lub substancjami.

Taki beton chroni wówczas w obu kierunkach przed ekspansją niechcianego ognia. Zapobiega wdarciu się do środka lub wydostaniu na zewnątrz, a jego wzmocniona struktura, nie pozwala na pękanie. Jest odporny, czyli bez szwanku może wytrzymać temperatury, jaki przy standardowym materiale, doprowadziłyby do jego rozszczelnienia oraz zniszczenia.

Dodaj komentarz